More Top Stories

Pacific Islands

Pacific news in brief

12 August 2022

Court
National

Competitor at heart

11 August 2022

National

Final counting underway

10 August 2022

Local

The ride of their lives

8 August 2022

Sports
Culture
Opinion
Commonwealth Games
Culture
Environment
Local
Netball
Rugby Union
Editorials
Court
Local
Business
Soccer

Do or die in netball

Saturday 16 July 2022 | Written by Rashneel Kumar | Published in Netball, Sports

Share

Do or die in netball
Tupapa premier will take on Arorangi in the knockout stage this afternoon. The winner will join Titikaveka, Avatiu and TKV in top four competition. RASHNEEL KUMAR/22061330

It will be do or die for teams playing in the Knockout stage of the Rarotonga Netball Club competition today.

The top two teams from each grade have made it through to the semi-finals, today’s matches will determine the other teams for the top four battle.

Defending premier division champions Titikaveka and last year’s runners up Avatiu as well as TKV are through to the semi-finals after finishing in top three respectively.

Tupapa will play Arorangi today for the lone semis spot.

The two teams have met twice this season with Tupapa winning in the first round and Arorangi claiming round two battle.

Tupapa coach Mere Kamana said they would be missing their key player Norma Pepe who is in Fiji with the national team for the World Cup Qualifiers to be held from July 19 to 23.

“She plays GK (goal keeper), a key role and the challenge this week has been looking for someone to cover that position,” said Kamana, a former national rep.

“Arorangi will be hungry for win and so are we and it will come down to who has the best side and who wants it more.”

Arorangi will miss the services of Jordayn Matutu and Romehael Rauraa who are also with the national side.

In the reserves grade, Avatiu and Titikaveka have made it into the semis. The other teams through to the semis are Takuvaine and Avatiu in the open 2 grade, Avatiu and Ngatangiia Matavera in open 1, Avatiu and Tupapa in 15 and under, Arorangi and Avatiu in 12U and 10U, Arorangi and Ngatangiia Matavera in 8U and Ngatangiia Matavera and Titikaveka in 6U.

The knockout and semis matches will be played at Ngatangiia/Matavera Courts in Muri.

Format for Knockouts – Top two for each grade goes straight to the semis. 

The 3rd place will play 5th place - winner progress to semi-finals vs 2nd place.

The 4th place will play 6th place - winner progresses to semi-finals vs 1st place.

Fixtures

Today: Mountain side Court (Court 1) – Games to start at 11am 6U - Arorangi vs Avatiu, 8U - Takuvaine vs Avatiu, 10U - Tupapa vs Nga/Mat, 12U - Takuvaine vs Titikaveka, 15U - Arorangi vs Nga/Mat, Reserves - Nga/Mat vs Arorangi, Prems - Tupapa vs Arorangi, 4.30pm - Open 2 - Titikaveka vs Arorangi, 5.15pm - Open 1 - Arorangi vs Tupapa.

Sea side Court (Court 2) – Games to start at 11am 6U - Takuvaine vs Tupapa, 8U - No Game, 10U - Takuvaine vs Titikaveka, 12U - Nga/Mat vs Tupapa, 15U - Titikaveka vs Takuvaine, Reserves - Takuvaine vs Tupapa.