More Top Stories

Local

Bigger and busier 2023: PM

31 December 2022

Other Sports

Double gold for Darts

21 January 2023

Features
Health

Covid-19 cases stable: TMO

10 January 2023

Economy

Population policy endorsed

10 January 2023

Economy
National

PM Brown vows to change law

23 January 2023

National
Features
Rugby league

Moana target 2025 World Cup

11 November 2022

Local

We’re halfway there!

16 November 2022

Paddling

From the river to the ocean

18 November 2022

Refreshing rain and flowers for prize giving day

Saturday 10 December 2022 | Written by Melina Etches | Published in Education, Local, National

Share

Refreshing rain and flowers for prize giving day
These two little Apii Takitumu cuties, Tehahawai Passfield and Melelani Strickland-Fisher, performed at prize giving day. PC: DANIEL FISHER. 22120923

The refreshing rain didn’t dampen the high and happy spirits of children, parents and families at the popular well attended annual prize giving day events held this week for some schools on Rarotonga.

And as usual there was an abundance of colour and sweet-scented fresh flower ei for the students, and sweet lollie ei also making more of an appearance.

Earlier this week Papaaroa School and St Joseph’s Primary held their prize giving events; yesterday it was Apii Avarua, Apii Nikao, Apii Takitumu and Apii Te Uki Ou’s turn.

Next week other schools will be hosting their special day functions before term 4 of school ends on Thursday 15 December.

Following are the prize giving results for the schools of Apii Avarua, Apii Nikao, Apii Takitumu and Apii Te Uki Ou.

Apii Avarua Senior Major Awards: Sports Boy champion - Eliakaima Webb; Sportsgirl champion - Mae-Arii Opuariki; High Achiever in English - Teiva Nanai; High Achiever in Mathematics - Louis Purua; Top in Maori - Shekinah Tuakana; Top in Science - Aumoana Inamata; Top in Social Science - Aumoana Inamata; Principal’s Award - Haveka Mana; Most Improved student - Jayde Elisaia; Most Outstanding student - Teiva Nanai; 2nd Runner-Up Dux - Trinity Ponini; 1st Runner-up Dux - Aumoana Inamata; Dux of the Year - Teiva Nanai; Special Award Teacher of the Year Award - Alone Joseph.

Intermediate Major Awards: Sportsgirl champion - Esther Tauta; Sports boy champion - Akatauira Tapena; Most improved student - Teariki Amiri; Most Outstanding student -  Ngapoe Urirau.

Junior Major Awards: Sportsgirl champion - Ednora Vakatini; Sports boy champion - Touariki Charlie; Most Improved student - Amosa Maui; Most Outstanding student - Konrad Heather.

ECE Major Awards: Sportsgirl champion - Leila Rongo; Sports boy champion - Heimana Turitoa; Most Outstanding student - Jacob Sakai.

Apii Takitumu Senior Syndicate Trophy Awards: Best Purua Award - Teuruaa Goldsworthy; Maori Award - Adrianta Briante; Creative Writing Award - Archie Wood; Maths Award - Teuruaa Goldsworthy; Arts Award - Jaydon Teataiariki Tua; Sportsperson Award - Jeanette Tamarua; Te Kaveinga o te Apii Takitumu Award - Rupe Rima; Most Outstanding Award - Jaydon Teataiariki Tua; Runner-up Dux - Taria Hunt; Dux of the Year - Teuruaa Goldsworthy.

Apii Te Uki Ou Overall Awards: Te Reo - Makenna Gribble; Te Peu - Eitia Taylor; Sports - Edmund Postrzygacz; Rising Leader - Vaihere Mitchell; Dux of the Year - Eitia Taylor.

St Joseph’s Primary School Class Awards. Certificate of Achievement: Most Improved in Literacy and Numeracy, Visual Arts and Sports - Amanaki Sosene; Most Improved in Literacy and Numeracy, Maori and Sports - Danielson Williams; Most Improved in Literacy and Numeracy, Visual Arts and Sports - Isaac Khan; Most Improved in Literacy and Numeracy and Sports - Ivy Toom-Makaua; Most Improved in Literacy and Numeracy, Visual Arts and Religion - Te-Vai-Iti Ngatamaine Ua; Most Improved in Literacy and Numeracy and Visual Arts - Joel Pirangi; Most Improved in Literacy and Numeracy, Sports and Visual Arts: Tanenui Teaurima; Most Improved in Literacy and Numeracy, Visual Arts and Maori - Ngatupuna Jim.

Certificate of Merit: Literacy and Numeracy, Religion and Science - Jacinta Adi Frances Lesi; Literacy and Numeracy, Performing and Visual Arts - Reiwynn George Tamarangi; Literacy and Numeracy, Performing and Visual Arts - Albert Anitonia; Literacy and Numeracy, Visual Arts and Health and PE - Heimanaarii Fonorito; Literacy and Numeracy, Reading, Religion and Visual Arts - Juliet Shedden; Literacy and Numeracy, Reading and Oral Language - Mwaio Teiora; Literacy and Numeracy, Written and Reading Language, Science and Visual Arts - Tumaru Maxwell; Literacy and Numeracy, Mathematics, Maori and Visual Arts: William Matapo.

Certificate of Excellence: Excellence in Numeracy, Health and PE, Science and Sport - Ajay Jones; Excellence in Literacy, Numeracy, Science, Health and PE, Maori, Visual Arts and Sports - Henry Michael William; Excellence in Literacy, Numeracy, Science, Social Science, Visual Arts and Religion - Johnson Naslund; Excellence in Literacy, Numeracy, Social Science, Performing and Visual Arts and Sports - Raya Pirangi; Excellence in Literacy, Numeracy, phonics, spelling, Visual and Performing Arts and Sport - Primrose Savage. Special Awards:Henry Michael William (Head Boy) - In recognition of his outstanding effort and contribution in carrying out the prefect duties and responsibilities; Raya Pirangi (Head Girl) - In recognition of her outstanding effort and contribution in carrying out the prefect duties and responsibilities; Tanenui Teaurima - For the outstanding effort in  keeping the school environment Clean and Green; Te-Vai-Iti Ngatamaine Ua - For the outstanding effort in keeping the school environment Clean and Green; Most Well Mannered Student - Tumaru Maxwell. Certificate of Distinction:Most Diligent Student - Heimanaarii Fonorito; Most Improved Student of the year in Academic - Johnson Naslund; Outstanding Student in Religion - Jacinta Adi Frances Lesi - Sr. Celine Simon Trophy; Outstanding Student in Numeracy - Henry Michael William - Donated by Savenaca Tukitoba; Outstanding Student in Literacy - Primrose Savage - Donated by Iokimi Narovu; Outstanding Student in Maori - Ngatupuna Jim - Tamati teitei i te turanga i roto i te Reo Maori Trophy - Sponsored by Michelle William; Outstanding Sportsman - Henry Michael Williams - Donated by Johnny Mataikoke George;       Runner Up Sportsman - Ajay Jones  – Sponsored by Regina Atatoa; Outstanding Sportsgirl - Raya Pirangi; Runner- up Sportsgirl - Primrose Savage; Dux of the Year - Henry Michael Williams - Quincy Tuiravakai Memorial Trophy sponsored by Willie and Serena Tuiravakai and family.