More Top Stories

Court
Education
Editor's Pick

TB cases detected

1 June 2024

Sports
Court

Alleged rapist in remand

27 April 2024

National
Rugby league

Moana target 2025 World Cup

11 November 2022

Town teams face off

Friday 7 May 2010 | Published in Regional

Share

This week’s netball competitions sees town teams Takuvaine and Avatiu go head to head and country clubs Titikaveka and Ngatangiia face off.

And the advantage of playing in the Telecom Sports Arena, among other things, is that clubs have had the opportunity to suss out their rival teams.

Round two of netball gets underway this evening at the TSA with the open one and two grades taking to the courts.

Last week’s open grade matches saw varying skill levels on court.

The Titikaveka open one side thrashed Avatiu 45-13 while the open two grade clash between the two clubs ended in a 21-21 draw.

Takuvaine won their open one grade match 22-9 against Ngatangiia before the country team hit back with a 20-10 win of their own in the open two grade.

Tonight’s open two grade clash will start at 4.30pm followed by the open one matches at 5.10.

Meanwhile remaining netball grades will play their games on Saturday afternoon starting at 12pm with the under 10 grades and wrapping up with the premier grade games at 4.45pm.

- Matariki Wilson

This week’s draw and umpire allocations:

(Takuvaine vs Avatiu on court 1 and Titikaveka vs Ngatangiia on court 2)

Friday May 7 – 4.30pm – Open 2 Takuvaine vs Avatiu, umpires-Punanga Kaveao and Luciana Matenga, (reserve-Estelle Searle), Titikaveka vs Ngatangiia, umpires-Diane Kaukau and Tex Tangimetua (reserve-Autiare Luke), 5.10pm – Open 1 Takuvaine vs Avatiu, umpires-Ngere Puia and Estelle Searle (reserve-Luciana Matenga), Titikaveka vs Ngatangiia, umpires-Tex Tangimetua and Diane Kaukau (reserve-Autiare Luke)

Saturday May 8 – 12pm – Under 10 Takuvaine vs Avatiu, umpires-Teokotai Tarai and Jan Mellor (reserve-Tiniura Wichman), Titikaveka vs Ngatangiia, umpires-Mona Tangata and Autiare Luke (reserve-Tex Tangimetua), 12.30pm – Under 12 Takuvaine vs Avatiu, umpires-Teokotai Tarai and Jan Mellor (reserve-Tiniura Wichman), Titikaveka vs Ngatangiia, umpires-Mona Tangata and Autiare Luke (reserve-Tex Tangimetua), 1.10pm – Under 14 Takuvaine vs Avatiu, umpires-Teokotai Tarai and Jan Mellor (reserve-Estelle Searle), Titikaveka vs Ngatangiia, umpires-Ngere Puia and Tupe Tamatoa (reserve-Autiare Luke), 1.50pm – Under 16 Takuvaine vs Avatiu, umpires-Dianne Kaukau and Estelle Searle (reserve-Jan Mellor), Titikaveka vs Ngatangiia, umpires-Tex Tangimetua and Mona Tangata (reserve-Autiare Luke), 2.30pm – Under 19 Takuvaine vs Avatiu, umpires-Punanga Kaveao and Estelle Searle (reserve-Mona Tangata) , Titikaveka vs Ngatangiia, umpires-Autiare Luke and Luciana Matenga (reserve-Ngere Puia), 3.25pm – Reserve Takuvaine vs Avatiu, umpires-Autiare Luke and Tupe Tamatoa (reserve-Estelle Searle), Titikaveka vs Ngatangiia, umpires-Tex Tangimetua and Mona Tangata (reserve-Tiniura Wichman), 4.45pm – Premiers Takuvaine vs Avatiu, umpires-Janette Browne and Estelle Searle (reserve-Tupe Tamatoa), Titikaveka vs Ngatangiia, umpires-Tiniura Wichman and Tex Tangimetua (reserve-Autiare Luke).