More Top Stories

National
Rugby league

Moana target 2025 World Cup

11 November 2022

Business

Moment of truth at COP27

12 November 2022

Local

We’re halfway there!

16 November 2022

Paddling

From the river to the ocean

18 November 2022

Top badminton teams battle hard for medals

Tuesday 11 October 2022 | Written by CI News Staff | Published in Badminton, Sports

Share

Top badminton teams battle hard for medals
Badminton events concluded on Saturday. Picture: BADMINTON CI

Cook Islands Badminton Federation witnessed an intense competition in six of its Cook Islands Games events which concluded over the weekend.

Federation president Thomas Ngauru said the competition was very intense especially amongst the top teams.

Cook Islands Badminton held men’s singles, women’s singles, men’s doubles, women’s doubles, mixed doubles and teams’ events at the National Indoor Arena last week.

Ngauru said: “The level of play has lifted 10-fold with many of our young juniors showing off their skills after months of training and experiencing the game overseas.”

“The future of badminton is very bright and those who were at the TSA (National Indoor Arena) to watch the games would agree. 

In the men’s singles, youngster Danniel Daniel of Manihiki won gold while Mitiaro’s Tereapii Akavi claimed gold medal in women’s singles.

In the men’s doubles Danny Simpson and Eric Gamez of Manihiki finished on top while Tuaanaore Mitchell and Te Pa Tupa of Mitiaro won the women’s doubles event.

The mixed doubles gold medal went to Mangaia who also won the teams event.

Result

Men’s Singles – GOLD Danniel Daniel (Manihiki), SILVER Shane Pedersen (Mauke), BRONZE Daniel Akavi (Mitiaro); Women’s Singles – GOLD      Tereapii Akavi (Mitiaro), SILVER Tehani Matapo (Manihiki), BRONZE Vaitea Crocombe-Ama (Rarotonga); Men’s Doubles – GOLD Danny Simpson & Eric Gamez (Manihiki), SILVER Augustine Teraitua & Emanuela Mataio (Mangaia), BRONZE Damus Matakino & Manea Maretapu (Mitiaro); Women’s Doubles – GOLD Tuaanaore Mitchell & Te Pa Tupa (Mitiaro), SILVER Ngaoa Ranginui & Kariana Hagai (Rakahanga), BRONZE Kathleen Bond Adams & Talia Adams (Aitutaki); Mixed Doubles – GOLD Loureina Kureta & Kaiyin Mataio (Mangaia), SILVER Kafid Wahyudi & Gillene Underhill (Rakahanga), BRONZE  Hebrew Tom & Ngatokotoru Tupa (Palmerston), Team Event Results – GOLD Mangaia, SILVER Mitiaro, BRONZE Rakahanga.