Neururer, Browning win Tinman titles

Tuesday April 16, 2019 Written by Published in Other Sports
Winners Roland Neururer and Harriet Browning. 19041353 Winners Roland Neururer and Harriet Browning. 19041353

The Cook Islands Triathlon Association National Tinman Championship was held at the Tikioki Tri Site on Saturday. 

 

After the deluge of rain in the morning some were wondering if the event would take place, but right on cue the sunshine and the humidity both cranked up to give a hot afternoon for spectators and competitors alike.

The event which is now in its 37th year consisted of a 1200-metre swim, 31-kilometre cycle and 10km run. 

Conditions in the water were nicer than previous weeks and the first to complete the swim was Harriet Browning, swiftly followed by Thomas Henderson, Sherid Carter, Roland Neururer and Shannon Saunders. 

The youngest competitor Seychelle Carter (13) had a very impressive swim, completing the 1200m course in seventh place in a time of 23 minutes.

The 31km cycle was an out and back course from Tikioki through Arorangi turning at the Runway Café in Nikao and back to the Tri Site. 

Speed in transition and strength on the bike saw a change in lead and Neururer took the front chased very closely by the fastest female cyclist on the island Alyce Edwards.  

Long-time triathlete Geoff Stoddart had a blistering cycle moving from 11th to third in the field.

The 10km run was a loop course around the backroad of Tikioki which required competitors to complete five laps of the 2km loop. 

Despite the rising temperatures, Neururer was unstoppable and maintained his lead to finish as the overall champion in a time of two hours three minutes.  Stoddart capitalised on his excellent cycle to complete the run in second place in the men’s individual race and Henderson didn’t let the heat stall him to take the third position for the men.

In the individual ladies’ event, Adrianna Skurosz had powered through her bike leg to be leading the women’s field at the second transition but couldn’t hold off Browning who steamed ahead to record not only the fastest run split of the day but also the women’s title in a time of 2 hours 6 minutes.

Skurosz finished strongly behind her while the third place went to Lucy McDonald who had a solid race gaining places on both the cycle and run legs.

The excellent work by Saunders and Edwards in their respective legs for their team was continued by Tarina Moorfield on the run. Moorfield recorded the second fastest run of the day and brought the ladies home to victory in the teams’ event finishing just 20 seconds behind Neururer.

The second team home Adrian Cooling, Adrian Hopwood and Rhys Evans had all performed solidly in their respective legs finishing just eight minutes behind the leaders having run a very respectable race. 

Third placed team saw Mike Tait complete both the swim and the bike leg (on a mountain bike) and a solid run from Andrew Orange showing the strength of a two person team.

All competitors enjoyed prizes kindly donated by The Bond Store and thanks was given to all marshals who gave their afternoon to assist.

In three weeks’ time, CITAI will hold the big event in the triathlon calendar, The Air New Zealand Rarotonga Triathlon on May 4.

Registrations are still open and full details of the week of events can be found on the triathlon website www.rarotri.com.

 - CITAI

 

Results

The full results of the 2019 Tinman local championship were: Men’s Individual – 1st Roland Neururer 2:03:50, 2nd Geoff Stoddard 2:12:46, 3rd Thomas Henderson 2:16:48, 4th Jason Moorfield 2:19:26, 5th Mike Carr 2:24:20, 6th Carlo Minges 2:26:31, 7th Adrian Cruz 2:28:02, 8th Dan Reyes 3:12:02. Ladies Individual – 1st Harriet Browning 2:06:18, 2nd Adrianna Skurosz 2:11:32, 3rd Lucy McDonald 2:21:25, 4th Sherid Carter 2:25:29. Teams – 1st SAT down (Shannon Saunders, Alyce Edwards, Tarina Moorfield) 2:04:12, 2nd HRH (Adrian Cooling, Adrian Hopwood, Rhys Evans) 2:11:58, 3rd The Long and the short of it (Mike Tait, Mike Tait, Andrew Orange) 2:16:13, 4th Two Boys and a Gal (Seychelle Carter, Bhoy, Michael Tolosa) 2:28:04, 5th Malaga Wine (Bernie Raffe, Louise Wittwer, Rebecca Brown) 2:43:51. Fastest Splits: 1200m Swim Harriet Browning 19:36, 31km Bike Roland Neururer 54:00, 10km Run Harriet Browning 44:40.

Leave a comment