Strong fields for sports awards

Thursday October 18, 2018 Written by Published in Other Sports

Sixteen awards will be at stake in the Cook Islands Sports Awards for 2017 season at the Edgewater Resort and Spa this Sunday, starting at 6pm.

 

Apart from the major Sportswoman and Sportsman of the Year title, there will be other exciting awards presented during the night to recognise the effort of the local athletes and officials in the 2017 season.

Leading the way for the Sportswoman of the Year award is national sprinter Patricia Taea, who won the gold medal in the 200 metres event at the Pacific Mini Games in Vanuatu last year.

However, she will face a strong competition from Tereapii Tapoki (athletics), Alanna Matamaru Smith (netball), Rotana Howard (golfer) and Serena Hunter (paddler) who also enjoyed a good season last year.

The Sportsman of the Year will be an interesting tussle between favourites and national athlete Alex Beddoes against the likes of Brendan Heath (volleyball), Brett Baudinet (tennis) and top local golfer William Howard. Middle-distance runner Beddoes won the gold medal in the 800 metres at the Pacific Mini Games 2017.

The awards night will feature two guest speakers of Cook Islands descent – professional golfer Phillis Meti and international rugby player Ryan Nicholas.

Meti, who also represented New Zealand in athletics, is a two time Women’s World Long Drive Championship winner.

Last year, she broke the world record for the longest drive by a woman golfer, hitting a drive of 406 yards while competing at the World Championships.

Nicholas is a Japanese rugby union player, who has played internationally for Japan since 2008, earning 38 Test caps.

Tickets to the national sports dinner is selling at $60 each. Contact CISNOC on 24095 for more information. 

Nominations

Manea Games Sportswoman of the Year – Kuramaeva Tare; Manea Games Sportsman of the Year – Alberto Arokapiti, Mano Tekopua, Tuakana Mataiti; Pa Enua Sports Association of the Year – Aitutaki Sports Association, Mitiaro Sports Association; Pa Enua Sports Achievement Award – Aitutaki Sports Association, Motu 2 Motu Aitutaki, Sharks Aitutaki; Women in Sports Trophy – Women 3x3 Basketball, Kuramaeva Tare, Alanna Matamaru Smith, Teina Mackenzie, Women Rugby League World Cup 2017; Sports Achievement of the Year Award – Aitutaki Sports Association, Women 3x3 Basketball, Black Pearls – CI National Netball Team, Alex Beddoes,  Women Rugby League World Cup 2017; Sports Technical Official of the Year –            Ngatuakana Andrew (Lady) – Volleyball, John Pareanga – CI Football, Potini Regina Potini; Sports Administrator of the Year – Potini Regina Potini, Rory Quirke, Mr Ahkim Tikaroa, James Puaati – Basketball; Sports Coach of the Year –  Mr Hebrew Tom, Malcolm Kajer, Ted Tavai; Fair Play Award – Helene Johnson, Rochelle Teiri;        Junior Sportswoman of the Year – Karaina Hagai, Kuramaeva Tare, Daimzel Rongokea; Junior Sportsman of the Year – Vaitoti Tupa, Carlos Taua Heather, Teakua Framhein, Alberto Poroaiti Arokapiti; International Olympic Committee Sports Personality Award – Potini Regina Potini, Alanna Matamaru Smith, Lee Harmon; Sports Team of the Year – Black Pearls – CI National Netball Team, Women 3x3 Baskeball, Aitutaki Sports Association, Tennis Cook Islands Junior Team, Sailing Cook Islands; Sportswoman of the Year – Tereapii Tapoki, Alanna Matamaru Smith, Rotana Howard, Serena Hunter, Patricia Taea; Sportsman of the Year – Brendan Heath, Alex Beddoes, Brett Baudinet, William Howard.

Leave a comment