Print this page

Kumete competition draws to a close

Friday June 08, 2018 Written by Published in Other Sports
Track and Field Club athlete Nelson Tangaroa in action on Monday. Track and Field Club athlete Nelson Tangaroa in action on Monday.

The annual Kumete Sports Day organised by Athletics Cook Islands was held on Monday at the BCI Stadium.

A good turnout was recorded in the event, which was eventually won by Puiakura.

Athletics Cook Islands president Ina Marsters is hoping more villages will turn up to the Kumete Day next year.

Results

Shotput

Men U18: Len Varu, 9.50m, Arorangi; Men Open: John Penu, 12.57m, Avatiu; Men +35: Veta Williams, 10.31m, Avatiu; Men +40: Pare Rongokea, 9.13m, Arorangi; Men +50: Robert Heather, 8.81m, Arorangi; Men +60: Sonny Sosene, 7.43m, Arorangi; Women U18: Leilani Aupini, 8.50m, Arorangi; Women Open: Luciana Nicholas, 9.21m, Avatiu; Women +30: Helena Mataora, 8.92m, Arorangi; Women +40: Andrea Rongokea, 7.19m, Arorangi; Women +50: Nane Mateariki, 8.58m, Avatiu.

Discus

Women Open: Helena Mataora, 21.04m, Arorangi; Women 39-40: Rachel Metuangaro, 21.62m, Arorangi; Women 40-49: Mavis Teaurima 16.92m Arorangi; Women 50-55: Tauvira Metuangaro, 19.37m, Arorangi; Men U18: Len Varu, 25.63m, Arorangi; Men Open: Ken Iro, 37.22m, Arorangi; Men 30-35: Pare Rongokea, 19.93m, Arorangi; Men 50+: Robert Heather, 31.22m, Arorangi; Men 40-49: Si Nicholas, 23.09m, Avatiu; Men 60+: Sonny Sosene, 22.82m, Arorangi; Men 55t: Robert Tuoro, 17.02m, Arorangi.

Long jump

Women U14: Nicole Tiaore, 3.80m, Avatiu; Women U18: Kaia Dearlove, 4.43m, Arorangi; Women Open: Greta Remuera, 4.40m, Arorangi; Men U18: Joseph Tuaputa, 5.27m, Arorangi; Men Open: Tamaiva Mateariki, 5.39m, Avatiu; Men 35+: Tai Blake 4.09m, Avatiu; Men 50+: David William, 4.35m; Men 55+: Kevin Henderson, 3.70m, Matavera; Men 60+: Sonny Sosene, 3.05m, Arorangi; Men 65+: David Lobb, 3.29m, Avatiu.

Track events

U5 Girls 60m: Esther, 13.26s,   Arorangi; U5 Boys 60m: Arthur Nicholas, 12.16s, Avatiu; U7 Girls 60m: Tarlene Kureta, 10.48s, Avatiu; U7 Boys 60m: Samuel Ravaseva, 9.79s, Avatiu; U9 Girls 60m: Lectra Akaruru, 9.22s, Arorangi; U9 Boys 60m Heat 1: Joshua Ramaleva, 9.00s, Avatiu; Heat 2: Teariki Metuangaro, 9.40s, Arorangi; U12 Girls 60m Heat 1: Tariana, 9.43s, Avatiu; Heat 2: Teremoana McQuarie, 8.47s, Avatiu; U12 Boys Heat 1: Tamatoa Matutu, 8.00s, Arorangi; Heat 2: George Papalii, 8.66s, Avatiu; U14 Girls Heat 1: Jordayne Matutu, 8.80s, Arorangi; U14 Girls Heat 2: AnnaMarie Henry, 9.15s, Arorangi; Boys U14 Heat 1: Terry Akava, 7.83s, Arorangi; Heat 2: Daziel Tutaka, 7.81s, Arorangi; 100m Men +35: Clive Nicholas, 12.41s, Avatiu; Men +40: Kevin Henderson, 16.04s, Ng/Mat; Men +60: Sonny Sosene, 17.09s, Arorangi; Men +65: David Lobb, 15.20s, Avatiu; Men 100m Heat 1: Taua Heather, 11.46s, Arorangi; Heat 2: Braydon Kamana, 11.64s, Avatiu; Heat 3: Tikove Piiria, 11.46s, Avatiu; Heat 4: Tamaiva Mateariki, 11.43s, Avatiu; 200m U18 Boys Heat 1: Taua Heather, 23.83s, Arorangi; Heat 2: William Rani, 25.44s, Arorangi; 200m U18 Girls: Jodayne Matutu, 29.75s, Arorangi; Open Women 200m: Ngarangi Mapu, 28.72s, Arorangi; 200m Finals Open Men: Tamaiva Mateariki, 23.34s, Avatiu; 400m Men: Taua Heather, 53.56s, Arorangi; Open Women 200m: Jordayne Matutu, 1.08min, Arorangi; Open Women 800m: Penina Katuke, 2.59min, Arorangi; Open Men 800m: Andrew Aio, 2.29min, Arorangi; Masters Men 800m: Clive Nicholas, 2.50min, Avatiu; 100m Men Finals: Tamaiva Mateariki, 11.49min, Avatiu; 1500m Men: Tamaiva Mateariki, 5.25min, Avatiu; 5000m Men: Thomas Henderson, 21.34min, Nga/Mat; 100m Women Finals: Jordayne Matutu, 13.62s, Arorangi; Nicholle Tiaore, 14.28s, Avatiu; Denzel Rongokea, 14.47s, Arorangi; Masters Women 100m: Luciana Nicholas, 14.78s, Avatiu; Masters Women +35: Marie William, 16.94s, Avatiu; Masters Women +40: Nane Mateariki, 16.86s, Avatiu; 4x100m Relay Men U18: Terry Tepa, Taua William, 48.19s, Arorangi; U14 Girls Relay: Akevai, Tamira, Teinaki, Kara, 1.01min, Arorangi; U14 Boys Relay: Maeva, Nia, Troy, Dalziel, 54.63s, Arorangi; U18 Girls Relay: Elma, Shanta, Nickie, Piri, 58.16s, Avatiu; Open Girls Relay: Ngarangi, Simone, Demzel, Greta, 57.62s, Arorangi; Open Men: Johny, Bean, Pira, Tamaiva, 46.96s, Avatiu.

Kumete Cycle

Geoff Stoddart - 48.58min, Avatiu; Roland Neururer - 48.58min, Arorangi; Lucy McDonald - 49.02min, Titikaveka.