Print this page

CIRLA pleased with Residents training

Tuesday July 24, 2018 Written by Published in League

The Cook Islands Rugby League Association (CIRLA) is pleased with the Residents team’s preparation for the upcoming Tri Series.

 

The Tri Series, which will be held in October, will feature Papua New Guinea club Motu Koita Province and the Australian Kukis team.

The biennial series will also feature a women’s competition between a Residents side and an Aussie Kukis team.

CIRLA competition coordinator Taua Benioni said they were encouraged by the enthusiasm of the players in the Residents squad at the opening training on Monday last week.

He was particularly pleased with the turnout at the training.

“It was an excellent start to our training for this coming CIRLA Tri Series in October, as all clubs were strongly represented, including a young Aberahama Tauta from Aitutaki Sharks,” Benioni said.

“A number of players were named last weekend and based on what we were expecting our head coach Darren Piri, along with his assistant Bobby Hansen, were very impressed with the numbers and quality of the players who turned up for their first hit out last Monday.”

Training for both the men’s and women’s teams will continue today at the Tupapa Sports Field (Victoria Park), starting at 5pm.

Benioni said the training sessions would eventually increase as they get closer to the series.

The coaches are asking all players to bring their running shoes, boots and mana to today’s session.

For further enquiries, contact coach Darren Piri on 54101, Bobby Hansen on 52186, Tai Ngairi on 53525 or Taua Benioni on 50893 or by email at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Residents squad

Men’s: Tupapa Panthers: Teina Savage, Sam Mataora, Thomas Toa, Oki Naea, Rangi Piri, Othniel Joseph, Jamian Iroa, Eddy Nicholas, Nadave Tereapii, Eric Newbigging; Avatiu Eels: Tokerau Raru, Tamanui Nicholas, Louis Mokoroa, Stanley Tuaivi, Junior Kiriau, Puna Hiro, Arii Nicholas, Toru Katuke, Nathan Tisam, Joshua Motu, Ben Murare, Tyson Oa’ariki; Takuvaine Warriors: Ngatamaine Rongo, Louie Moimoi; Ngatangiia Sea Eagles: Christian Hosking, Ngamata Miriau, Mark Tuaati, Stormel Ruatoe, Daniel Toa, Mike Tou, Willie Kauvai, Alan Toa, Tama Hunter, Dominique Noo; Titikaveka Bulldogs: Teariki Matenga, Pastor Zekaria, Ozwell Tunupoupou, Sai Nagi, Geoff Magele, Clark Ngaau, Jordan Samuel; Arorangi Bears: James Strickland, Spoon Marsters, Rob Heather Junior, Andre Iro, Sam Taoro, Kayel Iro, Tanire Mokoroa; Aitutaki Sharks: Aberahama Tauta, Hugh Henry, Ngarima Simiona, Teariki Taua, Mau George, Teremoana Paerau, Tairi Tepaki, Lance Kamana.

Women’s: Rainnier Vainerere, Tereapii Tapoki, Trina Trego, Ruta Moeva, Jamie Gotty, Julz Westrupp, Kotrine Iro, Tarome Urirau, Edith Nicholas, Brookey Tokoa, Priscilla Toko, Moari Allsworth, Lisa Tatakura, Matakeu Boaza, Niotangi Heather, Stephanie Nooroa, Tasha Dean, Samantha Lockington, Vaiana Rima, Tangata (Puru) Samania, Vaine Urirau.