League fans in for a spectacle

Friday May 26, 2017 Written by Published in League

Fans are in for a treat in tomorrow’s domestic rugby league finals that will be held at the BCI Stadium in Nikao.

 

Seven matches will be held, culminating with the premier showdown between defending champions Avatiu Nikao Eels and Titikaveka Bulldogs.

The Under-11 grade matches between Eels and Ngatangiia/Matavera Sea Eagles and Arorangi Bears and Tupapa Panthers will kick off the day at 11.15am.

This will be followed by the U13 clash between the Sea Eagles and the Eels and the U17 match between the Aitutaki Sharks and the Sea Eagles.

The main finals will begin at 1.30pm between the Bulldogs and the Bears in the U19 grade followed by the reserves final between Eels and Sea Eagles.

The premier final will kick off at 4.30pm.

Cook Islands Rugby League Association competition co-ordinator Taua Benioni said tomorrow’s matches are not to be missed.

He said they were expecting some spectacular matches in the finals, with high intensity and grit.

Benioni said while the premier final would be the major attraction, other matches would be equally exciting.

In a titanic reserve grade final, arch-rivals Eels and the Sea Eagles will be out to topple each other following the string of events earlier in the season.

The Sea Eagles premier side, which started their season on a high, lost their match points from round one after fielding a former Eels player who was still contracted with the latter.

The player has moved back to the Eels camp and has been playing in the reserves grade.

“Eels have only lost one match in the reserves grade while the Sea Eagles had a mixed performance,” Benioni said.

“So this match will surely be an exciting one with both teams expected to come out hard against each other for the title.”

Benioni also highlighted the U17 clash between the Sharks and Sea Eagles as a return match.

“The Sea Eagles went and played in Aitutaki and this is the return match. When I went to Aitutaki to run development courses, we formed this team. They have been playing weekly and it will be interesting to see who takes out this one.”

Fixtures

11.15am U11 Eels-Sea Eagles (Ref: Dawn), 11.15am U11 Bears-Panthers (Ref: Jeff), 11.45am U13 Sea Eagles-Eels (Ref: Jeff), 12.30pm U17 Sharks-Sea Eagles (Ref: William Taripo, Dawn/A Nanai), 1.30pm U19 Bulldogs-Bears (Ref: Paul Allsworth, Line: P Robertson/A Nanai), 3pm Reserves Eels-Sea Eagles (Poso Ngaroi, Line: P Peyroux/K Kopu), 4.30pm Premiers Bulldogs-Eels (Ref: Rochelle Tamarua, Lines: T Manea/N.Takaiti, Sub: Pio/Bish).

Leave a comment